poniedziałek, 28 stycznia 2013

Wywiad z wójtami gmin bieszczadzkich dn., 13.12.2011.

Przeprowadziliśmy rozmowy z Wójtami poszczególnych gmin bieszczadzkich. Z tym samym zestawem pytań, zwróciliśmy się do Wójta Gminy Olszanica, Pana Krzysztofa Zapały, do Wójta Gminy Solina, Pana Zbigniewa Sawińskiego, do Wójta Gminy Cisna, Pani Renaty Szczepańskiej a także do Wójta Gminy Baligród, Pani Agaty Pomykały.


Wójt Gminy Olszanica, Pan Krzysztof Zapała

Puls Bieszczadów: Jakie są priorytety gminy na nadchodzący rok?

Wójt Gminy Olszanica: Na pewno tak, na dzień dzisiejszy przygotowujemy dokumentację kanalizacji i oczyszczalni ścieków, której to w gminie nie ma. Nie mieliśmy wcześniej możliwości odpowiedniej lokalizacji, bo nie mieliśmy działki. Ta procedura dobiega końca i będziemy się starali ten temat przygotowywać, ale nie jest to rok. Tak naprawdę przygotowanie tego zadania wymaga kilku lat, ale akurat mamy na to duży nacisk. Bo po wspólnym posiedzeniu komisji, praktycznie mamy pozytywnie zakończone uchwalenie budżetu na rok następny. Każda miejscowość w gminie ma już wyznaczone zadania do realizacji. Trudno jest mi w tej chwili wymieniać, ale jest to szereg zadań drogowych i infrastrukturalnych. Przygotowujemy się do wysyłania wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, związanych z modernizacją ujęć wodnych w miejscowości Olszanica, a chodnikami w miejscowości Stefkowa. Przygotowanie budowy sali gimnastycznej w miejscowości Uherce, także tych priorytetów jest bardzo dużo. Prócz tego będą kontynuowane zadania, które są zakontraktowane w Urzędach Marszałkowskich w ramach PROM-u. W tej chwili w kontrolach przetargowych są takie zadania jak remont i modernizacja obiektu Domu Ludowego w Rudence i Domu Ludowego w miejscowości Orelec.

Puls Bieszczadów: Jeżeli chodzi o sprawę kanalizacji, czy mogę Pana spytać, jak Państwo rozwiązaliście sprawę opłaty adiacenckiej w Gminie Olszanica?

Wójt Gminy Olszanica: Proszę Pana, nie możemy mówić o opłacie adiacenckiej, skoro jako samorząd jesteśmy na etapie przygotowania projektu technicznego. Opłata będzie owszem, ale dużo później,  jeżeli Rada zdecyduje się na takie rozwiązania.

Puls Bieszczadów: Czy miał Pan sposobność czytania poprzednich dwóch numerów „Pulsu Bieszczadów” i co Pan o niej sądzi? Czy istnieje potrzeba funkcjonowania takiej regionalnej gazety,  której wydawaniem i dystrybucją się zajmujemy?

Wójt Gminy Olszanica: Czytałem  tylko drugi numer. Takie gazety istnieją i już istniały. My współpracujemy z Ustrzykami. Publikują artykuły, które opisują naszą gminę jak i obserwują to, co dzieje się na rynku samorządowym, w czym sami próbują uczestniczyć i pokazywać to w swoich gazetach. Bardzo bym sobie tyko życzył, trzeba tutaj jednak popracować nad współdziałaniem, żeby te gazety były obiektywne. Myślę, że krytyka sama w sobie jest zawsze łatwa, natomiast dużo trudniej robi się rzeczy pozytywne. Natomiast nie twierdzę też, że opozycyjne działania nie są potrzebne, bo to właśnie one zwracają uwagę władzy na coś na co jest istotne, a władzy gdzieś umyka. W efekcie jest tak, że nie wszystko się jednak postrzega. Zgoda buduje, a wszystko co nią nie jest rujnuje. Doświadczenia tego są i były, a przykładem tego jest Zagórz. I mam nadzieję, że taka sytuacja w naszych gminach nigdy się nie pojawi. Bo jeżeli tak, to najgorzej wyjdzie na tym społeczeństwo.

Puls Bieszczadów: Panie  wójcie, czy zachciałby Pan złożyć życzenia swoim mieszkańcom na łamach naszej gazety?

Wójt Gminy Olszanica: Chciałbym życzyć wszystkiego dobrego w przyszłym roku, żeby troski omijały mieszkańców mojej gminy jak i czytelników waszego „Pulsu Bieszczadów”. Przede wszystkim zdrowia, spokoju i aby wszystkie marzenia, które w przyszłym się pojawiają, w większości udało się zrealizować. Wszystkiego dobrego!


Gmina Baligród, Pani Wójt Agata Pomykała

Puls Bieszczadów: Pani Agato pierwsze pytanie, to priorytety gminy na nadchodzący rok

Gmina Baligród: Gmina Baligród złożyła kilka wniosków unijnych w tym roku. Wniosek PROM-u dotyczący 21 przyłączy kanalizacyjnych w miejscowości Baligród, stacji uzdatniania wody, zmiana przyłączy kolankowych na nowe i częściowo zmiany wodociągu. Nie mamy jednak pewności, czy wnioski te zostaną pozytywnie przyjęte, ponieważ gmina bez pomocy będzie w stanie udźwignąć tylko jeden z projektów. Ponieważ nie mamy jeszcze odpowiedzi, czy środki o które składaliśmy wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z tytułu Green Investment Scheme, zostaną nam przyznane,  20 grudnia otrzymamy decyzję w sprawie złożonych wniosków. Jeżeli odpowiedź byłaby pozytywna, wtedy cały projekt będzie realizowany nie tylko przez następny rok, ale i w roku 2013. Jeżeli rozpatrzony byłby negatywnie, wtedy będziemy starać się o taką pomoc w kolejnym roku. Nie możemy przymierzać się do wielu inwestycji, ponieważ nas na to nie stać.  Na pewno priorytetem dla gminy w przyszłym roku będzie to, aby udoskonalać szlaki turystyczne już istniejące. Natomiast wniosek, który złożyliśmy na turystykę i promocję, na kwotę 60 000 zł. został pozytywnie rozpatrzony. Tym samym będziemy mogli sukcesywnie kontynuować promocję gminy w tym zakresie. To są nasze główne priorytety, a największym  priorytetem od którego powinnam zacząć, jest to że już w przyszłym roku wprowadzimy dzieci do szkoły, która jest budowana od lat 11-stu. Rodzice, dzieci i społeczeństwo, wszyscy czekają na ten moment, kiedy dzieci przestaną uczęszczać do szkoły, która ma ponad sto lat, a toalety są nadal niestety zlokalizowane na zewnątrz. Jesteśmy już coraz bliżej, ponieważ gmina wykonała niezbędne prace dotyczące odwodnienia, utwardzenia, ogrodzenia dróg obiektu, który przynależy bezpośrednio do szkoły. Oczywiście szkoła ta na dzień dzisiejszy nie jest do końca ztermomodernizowana, ale założyliśmy wniosek jeszcze w lipcu tego roku i mam nadzieję, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony. W innym przypadku, będziemy musieli szukać wspólnie z radą gminy nowych rozwiązań, ale mam nadzieję, że wszystko powiedzie się pozytywnie. Jest mnóstwo pomysłów, ale czasami należy je rozważać również pod względem zdolności finansowych. Złożyliśmy również wniosek dla GOPS-u dotyczący przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Otrzymaliśmy kwotę 280 000 zł., i chcemy zorganizować warsztaty, które będą miały na celu podnoszenie kwalifikacji i zwiększeniu możliwości znalezienia pracy. Cieszymy się bardzo, z otwarcia przedszkola w Baligrodzie i zrobimy wszystko aby go utrzymać i wspierać z naszą radą. Istnienie tego przedszkola stworzy warunki rodzicom na znalezienie odpowiedniej pracy.

Puls Bieszczadów: Pani Agato, na moje drugie pytanie Pani już odpowiedziała w całości, a moim pytaniem  miały być sprawy szkolnictwa. Kolejne pytanie dotyczy naszej gazety. Co Pani sądzi o samej inicjatywie, wydawania przez nas „Pulsu Bieszczadów”?

Gmina Baligród: Myślę, że gazeta jest bardzo fajna, cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców mojej gminy. Przychodzą, bardzo chętnie tę gazetę biorą.

Puls Bieszczadów: Pani Agato, czy mogę Panią prosić o przekazanie za pośrednictwem naszej gazety życzeń świątecznych dla swoich mieszkańców.

Gmina Baligród: Życzę moim mieszkańcom i mieszkańcom całego naszego powiatu, jak również czytelnikom „Pulsu Bieszczadów”, wspaniałych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. Życzę Państwu spokoju, miłości, radości w nadchodzącym Nowym Roku. By marzenia wasze się ziściły, a szczęście gościło w waszych domach. Najlepsze życzenia składam w imieniu swoim, pracowników Urzędu Gminy, całej rady i raz jeszcze dla wszystkich Państwa.



Gmina Solina, Pan Wójt Zbigniew Sawiński

Puls Bieszczadów: Jakie są priorytety gminy na nadchodzący rok?

Gmina Solina: Kontynuacja rozpoczętych zadań w zakresie Ochrony Środowiska, budowa sieci kanalizacyjnych dla miejscowości Wołkowyja, Górzanka, Wola Górzańska, Rybne. Zakończenie wykonywania projektów w zakresie budowy sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków w miejscowościach: Zawóz i Berezka oraz budowa sieci wodociągu w miejscowości Terka. Zakończenie wykonywania projektu sieci kanalizacyjnej w miejscowości Bukowiec. Są to zadania w zakresie Ochrony Środowiska. Przygotowanie się do nowego programu w zakresie selektywnej zbiórki śmieci, gospodarki odpadami na terenie gminy, w związku z nową ustawą. Zakończenie budowy sieci wodociągowej i uzbrojenie odwiertu wody leczniczej dla potrzeb uzdrowiska w Polańczyku. Są to zadania rozpoczęte i nastąpi ich kontynuacja. Opracowanie dokumentacji na sieć wodociągową i stacji uzdatniania wody w miejscowości Werlas i rozpoczęcie projektowania takiej dokumentacji dla miejscowości Wola Matiaszowa.  Do zrobienia jest jeszcze więcej, tylko te zadania, które wymieniłem są wieloletnim zadaniem inwestycyjnym i będą one kontynuowane w ramach posiadanych środków, ale myślę że nam wystarczy. Natomiast nowe zadania, są opisane w projekcie budżetowym, więc dodatkowo budowa chodników w miejscowości Berezka, dróg dojazdowych do pól, wewnętrznych i gminnych. Budowa trzech kaplic cmentarnych, ponieważ od roku 2015 zmieniają się przepisy w zakresie przechowywania zwłok. Zadania które wcześniej wymieniłem zawarte są w WPI, Wieloletnim Planie Inwestycyjnym.

Puls Bieszczadów: Czy prawdą jest, że zamierza Pan dokonać poważnych zmian dotyczących szkolnictwa?

Gmina Solina: Nie jest to zgodne z prawdą. Ja w projekcie budżetu gminy na rok 2012, przewidziałem funkcjonowanie istniejących szkół z drobnymi tylko zmianami. Łączenie klas tak, aby łącznie było piętnastu, maksymalnie 18 uczniów. Analizuję funkcjonowanie przedszkoli na terenie gminy, ponieważ aktualnie dzieci przebywają w nich osiem godzin. Natomiast z moich informacji wynika, że dzieci nie korzystają przez miesiące wrzesień, październik, listopad. Wobec tego należy przywrócić czas pracy przedszkoli do pięciogodzinnego funkcjonowania nieodpłatnie. Natomiast wtedy, kiedy rodzice wyrażą definitywną zgodę na to, że ich dzieci będą korzystały z ośmiogodzinnego przedszkola, będzie taka możliwość. Innych zmian na dzień dzisiejszy w szkolnictwie nie ma, natomiast są prowadzone rozmowy aby wprowadzić reformy, ale  ja na dzień dzisiejszy nie podzielam tego zdania.

Puls Bieszczadów: Co Pan sądzi o pomyśle naszej gazety „Pulsu Bieszczadów” i jak się Pan do tego pomysłu odnosi? Czy istnieje taka potrzeba?

Gmina Solina: Uważam że gazeta jest potrzebna, tylko powinna być ona bezstronna i pokazywać zarówno plusy jak i minusy. Na dzień dzisiejszy gazeta ukazuje jedynie minusy. (…) Zdania są najczęściej wyrwane z kontekstu i urwane, co jest niezgodne z zadaniami wyznaczonymi Redaktorowi. Artykuły nie zawierają prawdy, a pokazują problemy które posiada gmina. Gmina ma problemy, ale wynikają one z niezależnych od nas przyczyn. W 2006 roku wystąpiłem do Urzędu Marszałkowskiego w programie indykatywnym RPO, o ujęcie zbiornika solińskiego mającą na celu  zapobieganie eutrofizacji i umieszczenie na listę indykatywną programu kluczowego. Otrzymaliśmy odmowną decyzję, a dzisiaj się od nas żąda żeby gmina z własnych środków dbała o ochronę Jeziora Solińskiego. Gdybym nie miał w gminie innych obowiązków, poza Ochroną Środowiska, tak jak powiedziałem w wywiadzie, to nie było by dzisiaj z tym problemu.  Na chwilę obecną natomiast jest tak, że posiadamy dużą ilość  zadań zleconych przez budżet państwa, a środków finansowych jest tyle samo. Według mnie gazeta ma również na celu mobilizowanie nas do pracy, wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowości, ale powinna również pomagać samorządom czy mieszkańcom w rozwiązywaniu  problemów, które na dzień dzisiejszy sami nie jesteśmy w stanie rozwiązać. Natomiast po dwóch kolejnych wydaniach gazety, tego nie zauważyłem. Chciałbym żeby równolegle pokazywać problemy i próbować rozwiązać istniejące nieprawidłowości, wtedy gazeta będzie wiarygodna i uzyska pozytywny odbiór. W ten sposób gazeta ukazywałaby nieprawidłowości i problemy gminy, ale i ukazywała próby rozwiązania tych problemów. Wtedy społeczeństwo zmieni podejście do gazety.

Puls Bieszczadów: Pani Wójcie wielokrotnie zwracaliśmy się do pracowników Gminy Solina, nie bezpośrednio do Pana bo był Pan na zwolnieniu lekarskim, z prośbą o nadsyłanie do nas informacji mających się ukazać w gazecie. Proponujemy wszystkim gminom umieszczanie biuletynu informacyjnego, i nikt z Gminy Solina do tej pory nie podjął z nami dialogu. Panie wójcie czy korzystając z okazji, zechciałby Pan tą drogą przekazać życzenia dla gminy?

Gmina Solina: Wszystkim mieszkańcom gminy Solina najlepsze życzenia świąteczne, dużo łask Bożych od dzieciątka Jezus. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, jak najmniej problemów, jak najwięcej zdrowia a jak najwięcej pieniędzy każdemu z osobna, ale również tych pieniędzy ze środków unijnych wszystkim wnioskodawcom. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich turystów i gości wypoczywających na terenie naszej gminy Solina.


Gmina Cisna, Pani Renata Szczepańska

Puls Bieszczadów: Pani Renato pierwsze pytanie, to priorytety gminy na nadchodzący rok.

Gmina Cisna: Oczywiście priorytety gminy są rozwojowe w kierunku inwestycji pro turystycznym. Chcielibyśmy uatrakcyjnić naszą gminę i wybudować dwa place zabaw. Pojawiają się możliwości skorzystania z unijnych środków, będziemy także składać wnioski do Urzędu Marszałkowskiego. Dodatkowo również będziemy wprowadzać nowoczesne oświetlenia w wioskach. Chcielibyśmy zamontować nowoczesne technologie oświetleniowe w naszej gminie, głównie dlatego że tradycyjne oświetlenie jest drogie, natomiast energia odnawialna, którą chcielibyśmy otrzymywać z kolektorów słonecznych i malutkich generatorów wiatrowych, byłyby absolutnie opłacalne. Kolejnym priorytetem będzie budowa naszej hali sportowej, która również podniesie atrakcyjność turystyczną. To są nasze najważniejsze zadania na przyszły rok.

Puls Bieszczadów: Pani Renato a czy w sprawach szkolnictwa będą u Państwa jakieś zmiany?

Gmina Cisna: W sprawach szkolnictwa również będą pewne zmiany. Planujemy pewne reorganizacje, generalnie sieć szkół mamy zmodernizowaną natomiast mamy szkołę w Wetlinie, która w klasach 1-3 liczy około trzynaścioro dzieci. Jest to dość spore obciążenie dla budżetu gminy. Należałoby przenieść te dzieci do szkoły w Cisnej.  Pojawiła się również  tutaj propozycja Stowarzyszenia Ogólnopolskiego. Zatem decyzje w temacie edukacji i oświaty też będziemy podejmować.

Puls Bieszczadów: Pani Renato jeszcze mam pytanie odnośnie naszej gazety. Co Pani sądzi o naszej inicjatywie?

Gmina Cisna: Myślę, że każda lokalna gazeta, która zajmuje się problematyką codzienną mieszkańców gmin i lokalnych społeczności, jest bardzo dobrą inicjatywą i bardzo ważną formą komunikacji.  Pozytywnym aspektem jest to że gazeta jest bezpłatna, więc jest ona chętnie czytana i teoretycznie może dotrzeć do każdego mieszkańca gminy. Poza tym gazeta zawsze pozytywnie motywuje i mobilizuje włodarzy gmin do działania, wzmaga ona również konkurencyjność między nimi. Gazeta stwarza możliwość upubliczniania dobrych inwestycjami, praktyk, przykładów i ciekawych imprez kulturalno-rozrywkowych. Może też prowokować dyskusje, które niekiedy mają szerszy wydźwięk i rozgłos niż tylko obrębie lokalnych gmin. Problemów w Bieszczadach, jak wiadomo jest sporo. Są to przede wszystkim problemy związane z Ochroną Środowiska, z edukacją, z rozwojem infrastruktury turystycznej i oczywiście sprawy, które na forum gazety mogą być poruszane.  Przykładem w naszej gminie jest Natura 2000, która ogranicza inwestycje czy możliwości rozwoju dla dobra środowiska. Gazeta pozwala na poruszenie również tematu dziedzictwa kulturowego,  propagowania różnorakich dokonań tutejszej społeczności. Wydaje mi się, że w tym kierunku powinna iść gazeta. 

Puls Bieszczadów: Czy zechciałaby Pani również przekazać tą drogą życzenia świąteczne swoim mieszkańcom?

Gmina Cisna: Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę ciepło i gorąco wszystkim moim mieszkańcom i czytelnikom, aby te święta wypełniły nasze serca pokojem, radością, miłością i wiarą. Niech te dobre nastroje, dobre chwile zostaną z nami wszystkimi przez cały rok. Niech to będzie czas wyjątkowy, i niech przyniesie nam wytchnienie od trudów dnia codziennego i ciężkiej pracy oraz zapomnienia o problemach i kłopotach. Życzę wszystkim wewnętrznej siły, optymizmu i spokoju który towarzyszyć nam będą w 2012 roku.


Wszystkim Wójtom serdecznie dziękujemy za udzielenie wywiadów!


Rozmowa: Jacek Makulski
Tekst: Małgorzata Mołczan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Akceptuję regulamin zamieszczania opinii w serwisie i wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Redakcję „GŁOS BIESZCZADZKI” moich danych osobowych dla celów związanych z zamieszczeniem mojej opinii w serwisie.
Redakcja „GŁOS BIESZCZADZKI”, informuje że zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.